Ingeniørspiren som vil gjenreise Gaza

Mellom evakueringsordrer, ruiner og støv spiller Zuhair (11) fotball med kompisene – høydepunktet i hverdagen. Men den lille gutten har store drømmer: å bli ingeniør og gjenreise Gaza.

Publisert: 21.05.2026. Skrevet av: Olav Flatøy.

Zuhair fra Gaza vil gjenreise hjemlandet sitt.

I likhet med nesten 90 prosent av Gazas befolkning, er Zuhair og familien fordrevet fra hjemmet sitt. Gang på gang tvinges de til å flykte videre mens bombene raserer alt rundt dem.

Zuhair var vitne til at familiehjemmet ble lagt i ruiner.

– Jeg gråt da huset vårt ble bombet og ødela alle tingene og minnene mine. Uansett hvor hardt jeg prøver så klarer jeg ikke å glemme det, sier han stille.

Krigsherjede omgivelser

Før krigen var livet hans helt vanlig. Han gikk på skolen, lekte med sine søsken og søskenbarn, og tilbragte ettermiddagene utendørs med faren. Nå bor han med foreldrene sine, lillesøster på åtte og lillebror på fem, i en liten, skadet leilighet. 

Nabolaget er omgitt av ødelagte husvegger og sammenraste trapper, men det finnes en plass med ujevnt underlag der Zuhair og de andre guttene samles for å spille fotball.

Ikon: Quote.

Fotball er dagens høydepunkt. Jeg skulle ønske ruinene ble ryddet bort så vi fikk mer plass å spille på, for jeg er god i fotball.

Zuhair (11).

Situasjonen i Gaza i dag

  • Cirka 7 måneder etter at våpenhvilen trådte i kraft, er israelske styrker er fortsatt aktive i deler av Gaza. Mer enn 700 palestinere er drept i perioden og over 2000 såret, blant dem over 100 barn.
  • Over 72 000 mennesker er drept i krigen i Gaza. Mer enn 21 000 av disse er barn. Over 170 000 er skadet. Rundt 1671 israelere og andre statsborgere er også drept. 
  • Rundt 1,8 millioner mennesker er fortsatt fordrevet i Gaza. Kostnader for gjenoppbygging er estimert til 71,4 milliarder dollar, og vil fortsette å øke.
  • Minst 30 prosent av barn under fem år er akutt underernærte. Nesten hele befolkningen på 2,1 millioner lider eller kommer til å lide av akutt matusikkerhet eller sult.
  • 658 000 elever og studenter går ikke på skolen. 97 prosent av skolene er skadet.
  • Over 1 million barn har behov for psykisk helsehjelp og psykososial støtte.
  • Omfanget av vedvarende folkehelserisikoer er knyttet til overbefolkning, utilstrekkelige sanitæranlegg og begrenset tilgang til hygienetjenester. Økte forekomster av gnagere, kakerlakker, fluer og andre skadedyr, bidrar til sykdomsoverføring, med en høy forekomst av skabb, lus og hudinfeksjoner.
  • Eskaleringen av konflikten i Midtøsten har hatt negative konsekvenser for deler av våpenhvilebestemmelsene for Gaza, som innførsel av nødhjelp og strengere restriksjoner ved grenseovergangene. Tilgangen til nødhjelp er fremdeles sterkt begrenset.

Kilder: FN (29.04.26) og Plan International.

Gutter spiller fotball i ruinene i Gaza.
DAGENS HØYDEPUNKT: Fotballen hjelper Zuhair og kompisene å få tankene bort fra den vanskelige hverdagen deres.

Alltid på flukt

Etter at hjemmet ble ødelagt, har Zuhair og familien flyttet fra hus til hus, og nabolag til nabolag. Ingen steder lenge nok til å føle seg trygge.

– Det er slitsomt og vanskelig å aldri ha stabilitet. Hver gang vi slår oss ned et sted, må vi flykte videre igjen. Og hver gang må jeg bli kjent med nye mennesker og få nye venner, sier Zuhair med et dypt sukk.

Kampen for å overleve

Hverdagen til Zuhair og familien er alt annet enn enkel. Vintrene er tøffe og kalde, og somrene preges av ekstremvarme. Rent vann er en stor utfordring, men den aller største utfordringen er likevel mangelen på mat.  

Zuhair gjør en grimase da han forteller om tiden familien ikke hadde mel og måtte spise dyrefôr for å overleve. 

– Det var ikke lett. Jeg ble tynn og ville ikke spise dyrematen, men jeg måtte spise av frykt for å dø.

Vår humanitære respons

  • Akutt nødhjelp. Dekker det umiddelbare overlevelsesbehovet, og sørger for tilgang til livsnødvendige varer som rent vann, mat og hygieneartikler.
  • Hindre seksuell og kjønnsbasert vold. Tenåringsjenter er særlig utsatt for tvangsarbeid, barneekteskap og seksuell vold. For å overleve og ta vare på familiene sine, kan tenåringsjenter bli tvunget til å gifte seg i ung alder. De er også ekstra utsatt for menneskehandel.
  • Beskyttelse. Vi jobber med psykososial støtte og psykologisk førstehjelp. Vi forebygger vold, overgrep og utnyttelse av sårbare barn.
  • Utdanning i kriser. Utdanning er en grunnleggende rettighet, men i kriser og katastrofer blir barn fratatt muligheten til en god utdanning. Skolen gir dessuten beskyttelse og trygghet.

Et telt som klasserom

I to år fikk ikke Zuhair gått på skolen, noe som var svært vanskelig for den lærevillige gutten. Nå foregår undervisningen i et telt drevet av frivillige – med vegger som blafrer i vinden og gjørmete gulv etter dager med regn. 

– Det er en håpløs situasjon. Før krigen jobbet vi hardt og gjorde det bra. Nå er det en lang gåtur til skoleteltet, og vi har bare to timer undervisning, sier han.

Det finnes verken bøker eller penner, og det er heller ikke nok lærere til alle barna. Likevel møter han opp hver dag.

– Jeg må jobbe hardt med skolen. Når jeg blir stor vil jeg bli ingeniør, slik at jeg kan bygge opp de ødelagte hjemmene og gjøre Gaza fint igjen.

Gutter spiller fotball i ruinene i Gaza.
FOTBALL I RUINENE: Zuhair og vennene håper at restene fra ødelagte bygninger blir ryddet bort, så de får større plass å boltre seg på.

Små lysglimt i hverdagen

Midt i alt det vanskelige finnes det fortsatt øyeblikk av glede. Zuhair ler når han forteller om lillebrorens abligøyer med en ball.

Zuhair og familien hans har fått støtte fra Plan Internationals lokale partnere. Han har fått medisiner og klær, psykososial støtte og detatt i aktiviteter som lindrer stress og traumer. 

– De hjelper meg og får meg til å føle meg bedre, sier han takknemlig.

Drømmene kan ingen ta fra oss

Når solen synker ned bak den ødelagte horisonten, slutter Zuhair seg til en gruppe gutter som er klare for en siste runde fotball før dagslyset forsvinner. Han smiler idet spillet starter. I dette øyeblikket er krigens ødeleggelser glemt, og Zuhair ser ut som en hvilken som helst elleveåring: håpefull, målbevisst og full av drømmer om en fremtid han nekter å gi opp. 

– Vi, barna av Gaza, har drømmer vi ønsker å oppnå. De kan ingen ta fra oss, sier den målbevisste elleveåringen.

Hva gjør Plan?

Plan jobber sammen med lokale partnere for å støtte barn og familier som er rammet av konflikten.

Arbeidet inkluderer blant annet:

  • Utdeling av vann, tepper, telt, varme klær, hygieneartikler og førstehjelpsutstyr.
  • Psykososial støtte til barn og familier i form av lek, undervisning og traumebehandling.
  • Kontantstøtte slik at folk selv kan kjøpe det de trenger mest for å overleve (multipurpose cash assistance).
  • I tillegg til nødhjelp i Libanon jobber vi bredt i regionen, blant annet i Gaza, Jordan, Syria og Egypt.
  • Behovet for hjelp forventes å øke dersom konflikten fortsetter. Mange familier vil ha behov for støtte i lang tid fremover.