a a a
Helen Bjørnøy, Plan Norge
Jentene taper kampen om jobben
Jenter rammes hardest under finanskrisen. For å snu denne trenden må det satses på investering i jenters økonomiske potensial og realisering av deres rettigheter.

Plans Jenterapport 2009 handler om jenters økonomiske situasjon, og viser at på grunn av diskriminering i lovgivning og praksis, er jenter dårligere økonomisk stilt enn gutter.

– Jentene har fått dårligere utdannelse og har ikke samme rettigheter knyttet til arbeidsvilkår. Når tidene strammes til er jentene de første som blir skviset ut, sa Helen Bjørnøy til NRK Kveldsnytt i går kveld.

Malcom Langford fra Senter for menneskerettigheter mener Norge kan fokusere sterkere på to områder. – Det første er å drive kampanje for gratis videregående utdanning i alle land, det andre gjelder eiendomsretten og at jentene har rett til å arve eiendommen når foreldrene dør, sier han i nyhetsinnslaget i går.

Klikk her for å støtte Plans Jentekampanje.

Les Plans Jenterapport 2009 (engelsk versjon) og norsk sammendrag av rapporten.

Se hele innslaget på NRK Kveldsnytt mandag 21. september.

 

(Skrevet: 22.09.09   Oppdatert: 23.09.09 )

Adresseendring

Her kan du endre din adresse eller kontaktdata registrert hos Plan.

 
Innsamlingskontrollen Innsamlingskontrollen 
- trygghet for ditt bidrag

Plan Norge er medlem av Innsamlingskontrollen.
Innbetalte midler er sikret å gå til det formål som er oppgitt.
Plan Norge 
Tullins gate 4C 
0166 Oslo
Tel: 09909
Fax: 22 03 16 01 
Org.nr. 976 793 382
E-post: info@plan-norge.no     
    

Følg Plan på
Facebook Twitter Youtube